Jak nie dać sie okraść/oszukać w RS


 

Oto kilka zasad i reguł, które należy zapamiętać, aby nie dać się nabrać oszustom grasującym w świecie RuneScape oraz należycie zabezpieczyć swoje konto.

 Jak nie dać się okraść/oszukać


1. Nie daj się nabrać na darmowego member’a! Nigdy!

2. Nie nabieraj się na rzeczy typu: „daj mi hasło to porobię ci questy i potrenuję postać”! Najlepiej nigdy nie mów swojego hasła nikomu, nawet najbardziej zaufanym osobm.

3. Zawsze patrz uważnie na Trade Screen (okno wymiany)!

4. Zawsze uważaj na osoby, które ofiarują ci darmowe przetopienie sztabek, czy oszlifowanie twoich kamieni szlachetnych! Najpierw sprawdź czy dana osoba ma wystarczający level!

5. Nigdy nie wierz osobom, które mówią, że znają sekretne kody na ulepszanie rzeczy, leveli itp. Typu ALT + F4, ALT + W i inne. Te komendy nic ci nie dadzą, a niektóre powoduja zamknięcie okna gry! Pamiętaj, że nie było i nie ma żadnych kodów do RS.

6. Nie dawaj nikomu żadnych przedmiotów do wypróbowania, sprawdzenia czy przymierzenia. Nigdy nie masz pewności, że taki ktoś ci je odda.

7. Nie ufaj nieznajomym z wyższym combatem, którzy proponują ci team na wildzie, lub wycieczkę po jakiś przedmiot głęboko na wilderness. Szczególnie gdy nosisz cenną zbroję.

8. Nie wierz w rzeczy typu: „Runescape blocks your pass ! ****** New uptade doesn't let you say pass! ********”. Czyli że nowy update nie pozwala ci wymawiać twojego hasła. Gdy zechcesz wypróbować i je wypowiesz scammer natychmiast zmieni ci je i ukradnie konto!

9. Nie daj się nabrać osobom, które mówią że sprzedają swoje konto! Dasz im pieniądze a oni podadzą ci fałszywe dane (żebyś nie zdążył zaraportować) lub wogóle nie zdradzą swojego hasła.

10. Nie wierz w wymianę postaci. Np. ktoś mówi ci, że na trzy cztery podajecie swoje hasła, wymieniacie się postaciami, gracie sobie przez jakiś czas, po czym z powrotem oddajecie sobie postać. Taki ktoś poda ci fałszywe hasło i ukradnie twoją postać.

11. Nie wierz osobom które mówią że pracują dla Jagexu i jeśli nie dasz im hasła lub przedmiotów usuną ci postać! Prawdziwi moderatorzy mają koronę przy nicku! Nie ufaj tez e-mailom w których niby Jagex prosi cię o twoje hasło! Prawdziwy Jagex nigdy nie wyśle ci takiego e-maila!

12. Nie ściągaj plików, które zawierają kody lub darmowe przedmioty do Runescape! W rzeczywistości są one pełne keyloggerów i wirusów.

13. Staraj się nie logować w nieznanych i niepewnych miejscach, gdzie stoją komputery użytku publicznego, np. kafejki internetowe, terminale w centrach handlowych itp. Do takiego stanowiska dostęp może mieć, kto zechce i nietrudno tam o keyloggery/wirusy!

14. Nie wierz nikomu, nawet polakom poznanym w RS czy graczom, których znasz już dłuższy czas.

15. Na żADNYCH stronach i forach o RS nie używaj identycznego hasła jak w grze!

 

16. Nie kupuj kont ani kredytu members na serwisach aukcyjnych typu Allegro czy E-Bay.

 

17. Nigdy nie udostępniaj swojego hasła innym osobom! Pamiętaj, że oprócz bezpieczeństwa twojego konta punkt ten dotyczy regulaminu gry, który pozwala grać na jednym koncie tylko jednej osobie!

 

 

 

 Jak chronić swoje konto


1. Ustawiaj pin do banku (na 7 dni)! Jest to bardzo przydatna rzecz, która po ewentualnym ukradnięciu konta nie daje dostępu do banku przez tydzień. Wtedy masz czas na odzyskanie konta, a stracić możesz tylko to, co masz w plecaku i na sobie.

2. Hasło powinno być skomplikowane. Takie hasła jest najciężej odgadnąć. Dobrze jest używać niepospolitych wyrazów i połączeń literowo-liczbowych, np. zamiast „woodcuting” to „w00dcuting1234” albo „m0jch0mikj3stc00l” itp. Nigdy nie używaj jako hasła samych imion i pospolitych wyrazów! Dla bezpieczeństwa hasło powinno się zmieniać mniej więcej, co miesiąc.


3. Ustaw recovery questions (kilka pytań i odpowiedzi, które znasz tylko ty)! To najlepsza metoda odzyskania konta lub zapomnianego hasła. Ty powinieneś je pamiętać bez problemu, ale inni nie powinni ich znać, np: Jak ma na drugie imię moja babcia? Dobrze jest zmieniać je raz na kwartał.


© 2004-2011 Wygląd zaprojektowany przez Bartosz Bociek
Runescape jest znakiem towarowym Jagex Software 1999 - 2011 Andrew Gower and Jagex Ltd.
My nie jesteśmy Jagex Ltd. Teksty kursywą są tłumaczeniem i wraz z obrazkami należą w całości do Jagex Ltd