Holiday events & items


 

Wprowadzenie: Dawno temu Jagex wpadł na pomysł, że można urozmaicić grę poprzez obchodzenie w niej świąt. Wymyślono, że gracze będą wtedy otrzymywać różne prezenty.
Zaczęło się od Halloween w 2001 roku, kiedy to na ziemi można było znaleźć pumpkin'y (dynie). Początkowo prezenty pojawiały się właśnie na ziemi, ale to stało sie trochę nudne. Graczy denerwowało też to, że tych rzeczy nie można już zdobyć po świętach, wskutek czego ci, którzy je mieli zaczęli je potem sprzedawać po bardzo wysokich cenach. Wtedy Jagex zadecydował, że następne dropowane prezenty będą nontradeable (wykluczone z handlu), ponieważ zarabianie na nich mijało się z celem. Jednak taka decyzja rozzłościła graczy jeszcze bardziej.
Jagex, zdając sobie sprawę z tego co się działo zaprzestał wypuszczania prezentów w taki sposób, że leżały one po prostu na ziemi. Poinformowano graczy o tym, w newsie opublikowanym 22 grudnia 2003 roku. Przez okrągły rok prezentów nie było i gracze stracili już nadzieję, że powrócą. Jednak nieoczekiwanie, w Boże Narodzenie 2004 Jagex przedstawił zupełnie nową koncepcję: zdobywanie prezentów poprzez wykonywanie różnych świątecznych zadań dla NPC wprowadzanych do gry tylko na czas świąt. Ten pomysł okazał się dużo lepszy niż zwyczajne dropowanie prezentów na ziemię.
Od tamtego czasu można było w RS naprawdę poczuć świąteczny nastrój, a eventy trwają dłużej niż tylko jeden dzień (obecnie ok. dwóch tygodni). Jednakże od tamtej pory już żadnymi prezentami nie da się handlować. Poza tym nie dodają one żadnych bonusów do combatu.Główne święta:
Easter (Wielkanoc) – data ruchoma
Halloween – 31 października
Christmas (Boże Narodzenie) – 25 grudniaRok 2001
Halloween: Pumpkin
Pierwszym holiday item’em w dziejach RS był pumpkin. Można go było znaleźć w różnych miejscach. Większość graczy po prostu go zjadła, bo leczył jednym ugryzieniem 14 hp. Potem żałowali, bo stał się bardzo wartościowy. Obecnie kosztuje kilkanaście milionów gp, a cena ciągle wzrasta, bo z powodu tego, że można go nieopatrznie zjeść jest ich coraz mniej.

 

Christmas: Christmas cracker & party hats
  
W różnych miejscach znaleźć można było christmas crackers, który otwierało się we dwóch (pojawiały się wtedy fajerwerki) i wtedy jeden dostawał party hat'a w jednym z sześciu kolorów (zielony, niebieski, żółty, biały, czerwony, purpurowy), a drugi losową rzecz, np. rune sword, helm lub shield (szanse wynosiły 50%-50%). Zakładało się go na głowę; wyglądał jak korona.
Niedługo potem dwaj gracze odkryli bug w grze i dzięki użyciu nielegalnego programu udało im się powielić ilość cracker'ów w grze. Następnie, zrobili imprezę, na której je wszystkie otworzyli i do gry dostała się wielka ilość party hat'ów, ale ci dwaj nieuczciwi gracze zostali szybko zbanowani.
Obecnie, z tego powodu, że podczas tamtych świąt większość ludzi pootwierała crackery, jest ich w grze bardzo mało i dlatego są najdroższymi rzeczami w grze. Party hat'ów zaś też jest już niewiele i także są bardzo drogie, a ich ceny ciągle się zmieniają (150-320M gp, zależnie od koloru). Party haty są teraz najbardziej rozpoznawalnym w grze symbolem bogactwa.Rok 2002

Easter: Eatser eggs

Na ziemi można było znaleźć easter eggs (wielkanocne jajka). Leczyły one 12 hp jednym ugryzieniem.
Podobnie jak pumpkin’a, wielu graczy po prostu zjadło jajka, bo skąd mogli wiedzieć, że obecnie będą one kosztować kilkanaście milionów, a cena będzie wzrastała, bo z powodu tego, że można go nieopatrznie zjeść jest ich coraz mniej.

Halloween: Halloween masks

Halloween mask (maska) była dostępna w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i zielonym. Zakrywa ona całą głowę postaci, tak jak full helm i wielu graczy ceni sobie jej ciekawy wygląd.
Obecnie maski te kosztują od kilkunastu milionów gp (niebieska i zielona) do dwudziestu kilku (czerwona).

Christmas: Santa hat

Santa hat (czapka Mikołaja) była ostatnim prezentem, którym można handlować. Pojawiały się one w różnych częściach RS w ok. sześcio minutowych odstępach. Można było wziąć ile się chciało. Ci co wzięli dużo i je zachowali mieli duże szczęście, bo teraz są one bardzo cenne.
Obecnie, santa hats, obok party hats i halloween masks, są jednymi z najbardziej popularnych holiday items. Kosztują kilkanaście milionów, a gdy zbliża się Boże Narodzenie ceny szybko wzrastają.Rok 2003

W 2003 roku prezenty nadal były dropowane, ale każdy mógł mieć już tylko jeden prezent danego rodzaju. Gracze, którzy nie logowali się w dane święta nie mogli już później w żaden sposób zdobyć tych prezentów, ponieważ od tej pory nie można było już nimi handlować, bo zamierzeniem Jagex’u było wprowadzenie ich dla zabawy, a nie dla zarabiania milionów. Wielu graczy z tego powodu bardzo się zdenerwowało, wskutek czego nie było eventów przez rok: podczas Christmas 2003, Easter 2004 i Halloween 2004.

Easter: Bunny ears

Na wielkanoc gracze dostali bunny ears (uszy królika), które można było nosić na głowie. Jeśli się je straciło można było (jako pierwszy holiday item) odebrać u Thessalii, w sklepie z ubraniami w Varrock lub u Diango w Draynor Market.
Ten holiday event jako jeden z ostatnich trwał jeszcze tylko jeden dzień, więc gracze, którzy wtedy nie grali już nie mogli i nie mogą ich zdobyć.

Halloween: Scythe

Scythe (kosa) została wprowadzona do gry jako ostatni holiday item, który byl zwyczajnie dropowany. Jednak była już ona, podobnie jak bunny ears nontradeable, a każdy mógł mieć tylko jedną. Można ją było trzymać jako broń dwuręczną i używać typów uderzeń crush, stab, and slash, dlatego wielu wskazywało na jej podobieństwo do halabardy. Jako jedyny holiday item dawała bonusy:  +3 stab, +8 slash, +3 crush, +10 strength.
Podobnie jak bunny ears, po utraceniu można ją było odzyskać u Thessalii, w sklepie z ubraniami w Varrock lub u Diango w Draynor Market.Rok 2004

Od tego czasu, gdy straci się zdobyty wcześniej holiday item  można go odebrać w Diango w Draynor Market.

Christmas:
Yo-yo

Po roku bez holiday events Jagex wszystko przemyślał i zdecydował się wprowadzić nowy projekt w grudniu 2004. Od tamtej pory nie było już banalnego dropowania prezentów na ziemię. Zamiast tego, przez dwa tygodnie w głównych miastach RS przebywał ¦więty Mikołaj, który dawał każdemu kto chciał yo-yo, którym można wykonać 4 sztuczki: play, walk, crazy i loop.Rok 2005


Samo porozmawianie z NPC dla zdobycia prezentu też szybko okazało się zbyt proste i nudne, więc zostały wprowadzone mini misje, które trzeba wypełnić, aby dostać prezent. Ten system holiday events funkcjonuje z powodzeniem do dziś.

Easter: Rubber Chicken

Easter Bunny (Wielkanocny Królik) zagościł na dwa tygodnie w Faladorze. Gracze mieli za zadanie pomóc mu w rozdawaniu czekoladowych jajek (gdy królik opuścił RS zamieniały się w czekoladowy pył - chocolate dust). Gdy to zrobili dostawali w nagrodę rubber chicken'a (gumowego kurczaka) - tzw. fun weapon, którym można, jako jedną z niewielu rzeczy w grze, uderzać graczy wszędzie i nie zadając im obrażeń. Mając go założonego można było takze wykonać nową emotę: chicken dance.

Halloween: Zombie head & Scared emote

Na Halloween 2005, gracze musieli dostatecznie przestraszyć zombie dodane w tym celu do gry na Lumbridge Swamps. Gdy im się to udało nieumarłemu odpadała głowa, którą tzreba było złapać. Można z nią porozmawiać, albo straszyć dzieci w Lumbridge, które uciekały i gubiły cukierki (które po skończeniu eventu znikały). Dało się też wtedy zdobyć emotę Scared.

Christmas: Hats, scarves & marionettes
          
Choinka ustawiona w centrum Varrock nie została ubrana, więc trzeba było pomóc Diango, bo chochliki niszczyły ozdoby, które produkował. Gracze musieli udać się do warsztatu Dianga i wykonać tyle błyskotek, aby napełnić daną ilość pudełek (w każdym mieściło się sześć). Można było nieść tylko jedno pudło naraz, więc trzeba było trochę pobiegać do Varrock, by ozdobić całą choinkę. Po skończeniu otrzymywało się jedną z marionetek (znikały po skończeniu eventu) od Rosie (pomocniczki Diango) oraz Hats and scarves (czapki i szaliki) od samego Diango (były cztery wersje kolorystyczne - wszystkie można było zdobyć poprzez zaniesienie maksymalnej ilości pudełek).Rok 2006

Easter: Easter ring

Gracze mieli za zadanie wykopać wielkanocne jajka, które został zakopane przez króliki niedaleko Varrock i Falador. Kiedy znalazło się niebieskie jajko z namalowanym królikiem i zjadło się je to można bło zamienić się w królika. Gdy spożyło się je przy specjalnej dziurze to można było wejść do tuneli, w których środku był Easter Bunny. Po rozdaniu 10 jajek pobliskim dzieciom dostawało się od niego easter ring, przy pomocy którego można zamieniać się w wielką pisankę.

Halloween: Skeleton costume & Jack o'Lantern mask
    
Gracze musieli wygonić z warsztatu Diango złe duchy i wyplenić stamtąd evil tree. Po zabiciu trzech duchów danego koloru (czerwony, niebieski, czarny, żółty, zielony) otrzymywało się część stroju szkieleta. Po odcięciu 10 korzeni dzikiemu drzewu dostawało się zaś maskę-dynię. Ponadto ci, którzy w poprzednim roku nie odblokowali emoty scared mogli to zrobić podczas tego eventu.
Od tej pory prezenty z holiday events zamiast opcji "drop" mają "destroy", która pozwala je zniszczyć, a potem odebrać u Diango w Draynor.

Christmas: Reindeer hat & wintumber tree
  
Na upalnej Karamji pojawił się śnieg, co była niełatwe do zrozumienia. Na dodatek Shanty Claws był strasznie zły, do trójka dzieci została porwana przez złe Gublinch'y, które trzymały je w podziemiach wyspy. Shanty Claws zlecał graczom zamrożenie 10 Gublinch'ów śnieżkami, które trzeba było własnoręcznie ulepić), zabranie ich i wsadzenie do klatek na północnym molu. W nagrodę otrzymywało się od niego czapkę renifera (Reindeer hat), która miała swoją własną emotę przedstawiającą podskok renifera. Ponadto gracze p2p mogli otrzymać wintumber tree (choinkę) do posadzenia przy swoim domu.Rok 2007

Easter: Chicken costume

Easter 2007 przyniosło Wielkanocnemu Królikowi nowe problemy. Diango dostarczył mu czekoladowe kebbits'y zamiast królików. Gracze mieli za zadanie złapać 10 kebbitsów i przy pomocy wyszukanych metod przekształcić je w króliki. Trzeba było zmiażdzyć je używając wielkich pisanek i zebrać kawałki czekolady, które po nich zostały. Następnie Easter Bunny polecał zdobyć formę do robienia z nich czekoladowych królików. W tym celu trzeba było zamienić się w królika (zjadając magiczne jajko) udać się na pewne pole kapusty i odwrócić uwagę farmera. W nagrodę królik obdarowywał czteroczęściowym kostiumem kurczaka, który ulepsza emotę "flap" - pozwala naprwdę wznieść się w powietrze. Dodatkowo, gdy przyjmowało sie postać królika można było zdobyć emotę "bunny hop".


Halloween: Grim reaper hood & Zombie Hand emote

Służący Grim Reaper'a umarł i trzeba było mu pomóc w pewnych sprawach. Najpierw trzeba było przejść przez dziwny ogród i przynieść czaszkę zmarłego, a potem uporządkować dom Grim Reaper'a. Na koniec trzeba było przetestować nieużywaną od lat arenę, czyli przejść mały kurs zwinności, m. in. przeskakując dziury, pływając w basenie ze szlamem, zjeżdżając na ślizgawkach czy unikając pułapek. W nagrodę otrzymywało się kaptur podobny do tego, jaki nosi Grim Reaper oraz emotę "Zombie Hand".

Christmas: Snow globe & Snowman Dance emote

¦nieg znów zawitał do RS i można było lepić z niego gałki (da się nimi rzucać w innych graczy), a przy ich użyciu nawet... bałwana. Właśnie jego trzeba było zrobić na polecenie śnieżnego imp'a. Imp dawał wybór pięciu nakryć głowy ożywiających bałwana, który uczył graczy nwoej emoty -  "snowman dance". Następnie trzeba było udać się do Snow Land'u - krainy śniegu, gdzie robiło się kolejnego bałwana, tym razem z mieczem, łukiem lub staff'em. Po wykonaniu tego i rozmowie z  Królową ¦niegu (Queen of Snow) otrzymywało się Snow Globe. Po jego potrząśnięciu dookoła spadął śnieg, a w plecaku pojawiały się śnieżki. Po zakończeniu eventu śnieg już nie padał, ale śnieżki (w przeciwieństwie do poprzedniego Christmas eventu) zostały i można nadal nimi obrzucać innych.Rok 2008

Easter: Chocatrice cape & Bunny Hop emote

Gracze musieli znaleźć jajka schowane w różnych miejscach RS i zwrócić je Easter Bunny. Później trzeba było rozwiązać prostą łamigłówkę i poeksperymentować z maszyną do tworzenia Chocatrices, które likwidowały gryzonie kradnące jajka i czekoladę i zamieniały je w czekoladę (był to jedyny jak dotąd raz, gdy graczom f2p udostępniono stworzenie z summoning'u). Kiedy zebrało się wystarczającą ilość czekolady Easter Bunny podarowywał chocatrice cape (pelerynę, która miała emotę "Giant Easter Egg"). Dodatkowo, gdy dało się mu kolejne 10 kawałków czekolady zyskiwało się emotę "Bunny hop".

Halloween - quest "Swept Away": Warlock/Witch set
  
Warto było pomóc Maggie (która pojawiła się niedaleko Rimmington) zebrać trochę cukeirków ze straszenia w Halloween. Ona sama nie mogła tego robić, bo zachorował jej wół. Gracze mieli za zadanie wystraszyć mieszkańców Rimmington, Port Sarim i Dryanor używając nowej emoty - "Trick", której można było nauczyć się z kociołka przy wozie Maggie. Po przyniesieniu jej słodyczy otrzymywało się, zależnie od płci, strój witch lub warlock.
Razem z eventem został wprowadzony (po raz pierwszy) event'owy quest - Swept Away, który pozostał w grze (już tylko dla graczy p2p), po zakończeniu Halloween, tyle tylko, że Maggie przeniosła się pod Legends Guild. Po jego ukończeniu otrzymywało się broomstick (miotłę), którą można było zaczarować, tak aby dała exp do magic lub teleportowała do mini gry  Sorceress's Garden (p2p).

Christmas - quest "Myths of the White Lands": Santa suit & ice amulet
  
Przywódca śnieżnych imp'ów, które pojawiały się w okolicach Falador, Lumbridge i Rimmington dawał graczom lodowy amulet (ice amulet), którym przywoływało się impa pomagającego w lokalizowaniu Frost'a. Gdy znalazło się odpowiednią zaspę odblokowywała się nowa emota "Freeze and melt", a imp przenosił do innego wymiaru, gdzie był Jack. Pokonywało się go rozbiegając się na lodzie i z całej siły uderzając w niego. Wtedy pojawiała się Królowa ¦niegu - żona ¦w. Mikołaja i prosiła o odmrożenie męża. Po zrobieniu tego otrzymywało się kostium Mikołaja (dolną częścią dla mężczyzn był spodnie, a dla kobiet sukienka).
Razem z tym eventem, Jagex po raz drugi wprowadził do gry sezonowy quest (Myths of the White Lands) dostępny przez czas eventu dla graczy f2p, a potem tylko dla p2p. Jego część odbywa się w Land of Snow.Rok 2009

Easter - quest "Splitting Heirs": Easter carrot & "Around the World in Eggy Days" emote

Wielkanoc 2009 przyniosła możliwość spotkania leniwego syna Easter Bunny i poznania sposobu wyrobu czekoladowych pisanek. Niestety ich fabryka była na skraju upadłości i Easter Bunny znów potrzebował pomocy. Gracze musieli wykonać w niej wiele napraw, m. in. naprawić inkubator, wytrenować wiewiórki, nakarmić ptaki znoszące jajka i złapać trochę impling'ów. Na koniec okazało się jednak, że syn Easter Bunny po prostu założył przebranie ojca. W nagrodę dostawało się wielkanocną marchewkę, którą (podobnie jak rubber chicken'em) można było uderzać ludzi bez zadawania im obrażeń oraz nową emotę ' "Around the World in Eggy Days".

Halloween - quest "Web of shadows": Eek the spider & web cloak
     
Halloween'owy event znów odbywał się w domu Grim Reaper'a. Tym razem jego problem był taki, że w łazience zagnieździł się pająk. Trzeba było udać się do świata pająków i od ich przywódców dowiedzieć się, że Grim Reaper posprzątał niedawno swój dom i usunął z niego wszystkie pajęczyny. Wskutek tego pająk będzie tam siedzieć tak długo, aż pajęczyny znów się pojawią. Tak więc, aby uwolnić Grim'a od nieproszonego gościadostawało się małego pająka Eek'a do towarzystwa. Dzięki jego pomocy mogłeś przywrócić w domu Grim'a pajęczyny.
Pająka można nosić w ręku i rozmawiać lub bawić się z nim. Peleryna zaś nie daje żadnych bonusów.

Christmas - quest "A Christmas Warble": Christmas Ghost set, Candy cane, "Dramatic Point" emote
   
Zły czarodziej - Ebenezer Scourge porwał Mikołaja i świąteczny festyn był zagrożony - pojawił się więc kolejny świątczeny quest - A Christmas Warble. Trzeba było ponownie odwiedzić Lands of Snow (wchodząc tam przez szafę - prawie jak do Narnii) by pomóc Królowej Śniegu, przy okazji dowiadując się trochę o jej przeszłości i dawnym zwiążku z Ebenezerem oraz spotykając się ze swoim Snow Impem z poprzednich świąt. Zadanie polegało na wystraszeniu czarnoksięznika tak, by wypuścił Mikołaja, a robiło się to przebierając się za ducha i odtwarzając sceny podobne do tych znanych z "Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa.Rok 2010

Easter - quest "Egg-streme Management": Squirrel ears, "Juggle" emote

Po twojej interwencji z ubiegłorocznego eventu wielkanocnego fabryka Easter Bunny'ego wydawała się pracować należycie, czego nie można było jednak powiedzieć o młodym wielkanocnym króliku, który przejął po ojcu fabrykę. Easter Bunny Jr odkrył, że wielką radość sprawia mu zajmowanie się klientami i zagmatwawszy się w biurokrację powierzył opiekę nad całą produkcją jakiemuś zastępcy. Fabryka działała dobrze, więc trzeba było tylko dopilnować wysyłki produktów i wywiązywania się ze swoich zadań przez pracowników.
W nagrodę otrzymywało się Squirrel ears, pozwalające na przywołanie wiewiórki co 30 min, oraz dające dodatkową emotę, "Squirrel Juggle".

Halloween - quest "Partying is Such Sweet Sorrow": Bone brooch, "Puppet master" emote

Halloween nigdy nie było szczególnie przyjemnym czasem dla Grim Reaper'a, więc w tym roku Pumpkin Pete postanowił zorganizować dla niego halloweenowe przyjęcie, aby pokazać mu, jak wesołe może być to święto. Aby jednak impreza odbyła się, tak jak zaplanowano, trzeba było pomóc Pumpkin Pete w jej przygotowaniu. W ramach tego należało znaleźć pająki-tancerzy, które pochowały się po całym domu, pomóc wilkołakom-piosenkarzom w powrocie na scenę i zdobyć dla Grima autograf jego ulubionego artysty. Po wykonaniu tych zadań można było wziąć udział w wielkiej halloweenowej imprezie.
W nagrodę otrzymywało się Bone Brooch, która umożliwia zamianę w stos kości (podobnie jak Easter Ring w jajko) oraz emotę "Puppet Master".
Inne święta:


Rok 2004

April Fools (Prima Aprillis - 1 kwietnia): Toy Horses

Z początkiem kwietnia w Draynor pojawił się sprzedawca zabawek - Diango, który sprzedawał za 150gp zabawkowe koniki w czterech kolorach. Gdy bawiło się nimi postać wykrzykiwała różne zdania, jak np. "Neaahhhyyy! Giddy-up horsey!"; "Hi-ho Silver, and away!"; "Come-on Dobbin, we can win the race!". żart tkwił w tym, że wielu graczy chciało, by w grze konie pojawiły się jako nowy środek transportu.Rok 2005

April Fools (Prima Aprillis): Spinning plate

Na Prima Aprillis Diango wprowadził do sprzedaży nowe zabawki - spinning plates (obrotowe płytki czy talerze ze znakiem smoka), zwane też dragon plate z powodu rysunku. Była to ironiczna odpowiedź Jagexu na oczekiwanie przez graczy wprowadzenia dragon platebody (w skrócie właśnie dragon plate).Rok 2008

April fools (Prima Aprillis): Toy kite

Kontunuując motyw naśmiewania się Jagexu z proponowania przez graczy wprowadzania różnych przedmiotów Diango zaczął sprzedawać za 100gp latawce (kites) ze znakiem smoka, czyli "dragon kites" - była to ironia z dragon kiteshield. Latawiec można było trzymać w ręku, miał też opcję "fly", czyli puszczania go przy silnym wietrze.

Thanksgiving (Święto Dziękczynienia - czwarty czwartek listopada):  Cornucopia

W 2008 roku Jagex zaskoczył wszystkich wypuszczeniem pierwszego eventu z okazji święta innego niż te, o zasięgu międzynarodowym. Nie wiadomo, czy event z okazji święta Dziękczynienia będzie więc dalej kontynuowany. Wtedy do RS zawitały indyki (turkeys). Gracze mieli dwie możliwości zdobycia prezentu: proste, ale niezbyt trudne zabicie kilkunastu indyków, lub wymagające trochę zachodu wyśledzenie dziesięciu indyczych szpiegów w różnych miejscach. Po zrobieniu jednej z tych rzeczy otrzymywało się nową emotę "Give Thanks" oraz cornucopię - przedmiot, który mieści w sobie jedzenie dające maksymalnie 14 hp (np. dwa trouty, które wsadzone tam można zjeść za jednym razem).Rok 2009


April Fools (Prima Aprillis): Cabbages

Na Prima Aprillis wszystkie kapusty na polu niedaleko Draynor zostały ożywione. Podskakiwały, a gdy próbowało się je złapać uciekały i krzyczały. Kiedy komuś udało się je złapać to mógł nimi rzucać w innych.

Start of May (początek maja): Liles of the valley

28 kwietnia gdzieniegdzie pojawiły się konwalie zwiastujące początek maja (prawdopodobnie także wiosny). Można je było nosić w ręku, wykonywać przy ich użyciu emotę wąchania - "smell", a nawet wręczać innym graczom. Zostały całkowicie usunięte (nawet z banków i plecaków) 6 maja.

Thanksgiving (Święto Dziękczynienia - czwarty czwartek listopada):
Był to chyba pierwszy event bez nagrody (nie licząć możliwości odblokowania emoty z poprzedniego roku). Polegał zaś na tym, że brat kucharza z Lumbridge miał problem z indykami niszczącymi mu przyjęcie. Gdy zgodziło się mu pomóc otrzymywało się wzmacniający potion i zadawało indykom (138 lvl) obrażenia na poziomie 100+ (nawet do ok. 190). Trzeba było zabić w sumie 10 indyków na polu obok farmy Freda.


Rok 2010

April Fools:
Jagex ogłosił na stronie głównej RS, iż w Wielkiej Byrtanii zamierza zbudować park rozrywki dedykowany RuneScape - "Wet 'n' Wildy" i opublikował jego mapę. Pojawiły się też dotyczące tego projektu developer blogi i głosowania na forum ze śemisznymi pytaniami. Rozpętały się żyew dyskusje na forum RS, elcz na drugi dzień Moderatorzy Jagexu przyznali, że to primaaprillisowy żart.

Start of May (początek maja): Liles of the valley

Event ten wyglądał identycznie jak w roku poprzednim.Odzyskiwanie prezentów:
Wszystkie holiday items, które są niedostępne w handlu można po utraceniu odzyskać (oczywiście jeśli najpierw zdobyło się je podczas eventu) u sprzedawcy zabawek - Diango na placu w Draynor, który to pieczołowicie je przechowuje.


Ponadto Bunny Ears i Scythe można odzyskać u Thessalii w sklepie z ubraniami w Varrock, a zombie head poprzez kopanie na bagnach Lumbridge.
Membersi mogą magazynować zdobyte holiday items w Toy Box, które mogą sobie zrobić w swoim domu (najprostsze od 50 construction lvl).Ciekawostki:


- Scythe była ostatnią rzeczą dodaną do RS Classic.

- Santa hat dawał kiedyś mały bonus do magii.

- Niektóre holiday items (rubber chicken, reindeer hat, chocatrice cape, lily of the valley) mają swoje własne (dostępne poprzez wybranie opcji "operate") emoty. Można przeczytać o tym w artykule Emoty, pod nagłówkiem "Rzeczy z własnymi emotami".

- Wszystkie emoty, które były nagrodami w eventach można zobaczyć w artykule Emoty pod nagłówkiem "Emoty z holiday events"

- Prezenty wypuszczone do roku 2003 są dostępne w handlu, a dlatego, że od tamtych czasów minęło dużo czasu i jest ich coraz mniej są jednymi z najdroższych rzeczy w grze. Jednak w alchemii w zwykłych sklepach są one prawie bezwartościowe, więc umierając z normalnymi rzeczami na sobie można je łatwo stracić.

- Aż do 2004 roku wszystkie prezenty były zwyczajnie porozkładane na ziemi w różnych miejscach RS. Dopiero gdy graczom wydało się to nudne wprowadzono wykonywanie różnych świątecznych zadań.

- W roku 2008 na Halloween, po raz pierwszy wprowadzono do gry eventowy quest (Swept Away), który (razem z "Myths of the White Lands z Christmas 2008) pozostał w grze (ale już tylko dla graczy p2p) po zakończeniu eventu. Od tej pory przy okazji każdego eventu Jagex tworzy kolejne sezxonowe misje, ale po czasie ok. dwóch tygodni od wprowadzenia są one usuwane z gry.

- Wiele prezentów i emot z holiday events powodowało liczne tzw. bugi, najczęściej graficzne.

- W roku 2008 Jagex po raz pierwszy zrobił event z okazji święta innego niż te o zasięgu międzynaordowym - Dziękczynienia (Thanksgiving).

- W 2010 roku Jagex stworzył głosowanie na nagrodę na Halloween 2010. Zagwarantowano, że propozycja, która wygra, zostanie wprowadzona do gry i tak też się stało (Bone Brooch).

- Cornucopia nadal wypada z takich stworzeń jak: terrobirds, chickens, jubblies, chompies, oomlie birds i seagulls.

- Obecnie, podczas większości holiday events można odblokować emoty z poprzednich eventów, ale tylko z tych świąt, których dany event dotyczy.

© 2004-2011 Wygląd zaprojektowany przez Bartosz Bociek
Runescape jest znakiem towarowym Jagex Software 1999 - 2011 Andrew Gower and Jagex Ltd.
My nie jesteśmy Jagex Ltd. Teksty kursywą są tłumaczeniem i wraz z obrazkami należą w całości do Jagex Ltd